Pielęgnacja Medalików

 

Nasze medaliki wykonujemy z wysokiej jakości srebra próby 925 oraz najwyższej jakości emalii jubilerskiej. Dodatkowo, stosujemy znacznie grubsze elementy mocujące niż standardowo spotykane. Dzięki temu, przy zastosowaniu kilku prostych wskazówek pielęgnacyjnych, można cieszyć się pięknem naszych medalików przez całe życie.

 

Zasady użytkowania medalików

Przede wszystkim chroń medalik przed mechanicznymi uszkodzeniami typu: zarysowania o ostre powierzchnie, uderzenia, wyginanie, zgniecenia. Nie narażaj medalików na kontakt z silnymi detergentami, substancjami chemicznymi oraz ogniem. Nie przechowuj medalików wraz z innymi elementami biżuterii na przykład łańcuszkiem, ponieważ mogą się wzajemnie porysować.

 

Wysokiej jakości srebro

Wykorzystywane w pracowni Pietatis srebro jest wysokiej jakości stopem, kombinacją różnych rodzajów metali, w którym 92,5% stanowi czyste srebro (Ag), a 7,5% inne metale, najczęściej miedź. Srebro w czystej postaci jest bardzo miękkie, łatwo wygina się i pęka. Przez co nie nadaje się do wyrobu wysokiej jakości medalików oraz biżuterii.

W celu utwardzenia oraz utrzymania koloru i połysku, czyste srebro mieszane jest z dodatkowym metalem. Dzięki temu nowy materiał jest wystarczająco mocny i trwały, aby mógł być obrabiany przez jubilerów oraz staje się wytrzymały na próbę czasu trwającą niekiedy całe pokolenia.

 

Naturalne matowienie

Uzyskany stop srebra zawiera niewielką ilość innych elementów stopowych, jak na przykład miedź. Dlatego, wraz z upływem czasu, staje się podatny na matowienie. Jest to proces normalny, naturalny, którego nie należy się obawiać. Matowienie spowodowane jest reakcją chemiczną z cząsteczkami tlenu lub siarki znajdującymi się w powietrzu.

Jednym z najłatwiejszych sposobów zapobiegania ciemnieniu srebra w biżuterii jest po prostu częste jej noszenie. Naturalne olejki skóry pomagają chronić piękno i blask srebra.

 

Zasady przechowywania

Jeżeli przez dłuższy czas nie zakładasz medalika to schowaj go do hermetycznego opakowania, które będzie chroniło srebro przed wpływem środowiska w postaci powietrza, wilgoci, ciepła i światła słonecznego. Każde opakowanie będzie dobre o ile jest hermetyczne, na przykład małe torebki strunowe. Nie polecamy pudełek i torebek papierowych, kartonowych i bawełnianych, które mogą zawierać śladowe ilości siarki, przyczyniającej się do matowienia. Pamiętaj, aby medalik przed włożeniem do opakowania był suchy.

 

Domowe sposoby pielęgnacji medalika

Jeśli mimo to zauważysz jakieś przebarwienia na swoim medaliku nie martw się!

Istnieje niezliczona ilość domowych metod czyszczenia srebrnej biżuterii. W szczególności polecamy profesjonalne preparaty, które są najwygodniejszym i najszybszym sposobem na wyczyszczenie biżuterii.

Na rynku dostępnych jest wiele, prostych i niedrogich specjalistycznych środków do czyszczenia srebra. Pozwalają one, najczęściej w kilka sekund, usunąć zmatowienie. Wystarczy jeśli przetrzesz delikatnie medalik kilka razy specjalną ściereczką nasączoną środkiem usuwającym wszelki osad lub zanurzysz medalik na kilka sekund w preparacie. Po wyjęciu z preparatu wypłucz go w ciepłej wodzie, a następnie delikatnie przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry lub bawełny. Po osuszeniu i przepolerowaniu tą samą miękką ściereczką medalik odzyska swój dawny blask.

Pamiętaj. Do czyszczenia medalika nie używaj ręczników papierowych ani chusteczek, ponieważ zawierają one włókna, które mogą zarysować srebro.

 

Medaliki pozłacane

Nasze srebrne medaliki pokrywamy warstwą złota wynoszącą minimum 1 mikron. Jest to grubość powłoki znacznie przekraczająca najczęściej stosowaną w biżuterii. Jednakże trzeba się liczyć z tym, że wraz z upływem czasu, powłoka będzie mimo wszystko narażona na ścieranie.

Chcąc wydłużyć żywotność złocenia należy przestrzegać kilku prostych zasad.

 

Zasady pielęgnacji medalików pozłacanych

Zbyt częste czyszczenie pozłacanych przedmiotów poprzez przecieranie ściereczkami może systematycznie ścierać warstwę złota. Biżuterię pozłacaną czyść tylko wtedy, gdy wygląda na matową lub brudną.

Medaliki złocone możesz, w razie potrzeby, myć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła, na przykład płynu do mycia naczyń. Umieść biżuterię w wodzie z łagodnym płynem lub mydłem i pozostaw na 10 minut. Następnie wyjmij medalik, dobrze wypłucz i delikatnie wytrzyj miękką szmatką.

Czyszcząc i wycierając złocone elementy wykonuj to delikatnie i nie pocieraj zbyt mocno.

 

Zasady przechowywania pozłacanych medalików

Przechowuj złocone medaliki w identyczny sposób jak srebrne, czyli każde opakowanie będzie dobre jeżeli jest hermetyczne. I staraj się trzymać poszczególne elementy osobno, aby wzajemnie się nie rysowały.

 

W skrócie:

  • Nasze medaliki produkujemy z przeznaczeniem do jak najdłuższego i częstego noszenia. Więc nie obawiaj się. Noś jak najczęściej.

  • Jeśli chcesz przechować nieużywany medalik przez dłuższy czas, wykorzystaj do tego hermetyczne opakowanie.

  • Jeśli chcesz wyczyścić medalik użyj w tym celu łagodnego mydła lub płynu do mycia naczyń.

  • Aby usunąć ewentualne zmatowienie użyj specjalistycznej szmatki lub płynu.

 

Zawsze możesz przesłać do nas medalik, a my z przyjemnością nadamy mu pierwotny blask i odświeżymy satynowanie. W tym celu napisz do nas: kontakt@pietatis.p

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl